Wieliczka kupi autobusy elektryczne za miliony złotych. Za chwilę przetarg

23 mln zł – na taką kwotę oszacowano koszty zakupu sześciu autobusów elektrycznych oraz dwóch stacji do ich ładowania. Przetarg na przedsięwzięcie, która Wieliczka zrealizuje z pomocą dotacji unijnej, zostanie ogłoszony w najbliższych dniach, prawdopodobnie jeszcze w październiku. Elektryczne pojazdy wzmocnią wielicki tabor, liczący obecnie 12 autobusów.

– Przetarg na zakup „elektryków” oraz stacji do ich ładowania jest w przygotowaniu, planujemy ogłosić go pod koniec tego miesiąca. Opóźnienie w realizacji tego projektu wynika przede wszystkim z tego, że umowa o przekazaniu gminie dotacji na autobusy ma zostać podpisana dopiero pod koniec października – informował Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wieliczce, podczas ostatniej sesji wielickiej Rady Miejskiej (4 października), odpowiadając na pytania radnych w tej sprawie.

Ponad 11 mln zł dofinansowania na ten projekt, to pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (z Funduszu Spójności).

Dotację tę przyznano Wieliczce jeszcze latem ubiegłego roku; zakładano wtedy, że przedsięwzięcie ruszy na przełomie 2022 i 2023 roku. Jednak związane z dofinansowaniem różnego typu procedury, których finałem będzie podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminą Wieliczka, wciąż są w toku.

W ramach Funduszu Spójności Wieliczka planuje zakupić trzy duże autobusy elektryczne (12-metrowe) i trzy średnie (9-metrowe), a także dwie stacje do ładowania tych pojazdów. Urządzenie do doraźnego ładowania – takie samo jak stacje znajdujące się w rejonie Dworca Głównego w Krakowie – stanie przy dworcu autobusowym w Wieliczce, natomiast stacja do ładowania tzw. powolnego zostanie zamontowana na terenie bazy autobusowej przy ul. Jedynaka w Wieliczce.

Wartość całkowita przedsięwzięcia jest szacowana na 23 mln zł, z czego ok. 60 proc. pokryje unijne dofinansowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektryczne autobusy pojawią się w Wieliczce w 2024 roku.

Wieliczka ma obecnie 12 autobusów – nowoczesnych, niskopodłogowych, spełniających normy spalin EURO 6 – które obsługują miasto i gminę. To 10 solarisów (osiem 12-metrowych i dwa 9-metrowe) oraz dwa pojazdy Iveco Urby (klasy mini). Zakupiono je w okresie jesień 2018 – lato 2019 za w sumie 16 mln zł. Część tej kwoty pokryła dotacja unijna (z puli na zintegrowane inwestycje terytorialne), a pozostałe pieniądze wyłożyła gmina.

Jolanta Białek ECHO WIELICZKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *