Wieliczka kupi autobusy elektryczne za miliony złotych. Za chwilę przetarg

23 mln zł – na taką kwotę oszacowano koszty zakupu sześciu autobusów elektrycznych oraz dwóch stacji do ich ładowania. Przetarg na przedsięwzięcie, która Wieliczka zrealizuje z pomocą dotacji unijnej, zostanie ogłoszony w najbliższych dniach, prawdopodobnie jeszcze w październiku. Elektryczne pojazdy wzmocnią wielicki tabor, liczący obecnie 12 autobusów.

– Przetarg na zakup „elektryków” oraz stacji do ich ładowania jest w przygotowaniu, planujemy ogłosić go pod koniec tego miesiąca. Opóźnienie w realizacji tego projektu wynika przede wszystkim z tego, że umowa o przekazaniu gminie dotacji na autobusy ma zostać podpisana dopiero pod koniec października – informował Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Wieliczce, podczas ostatniej sesji wielickiej Rady Miejskiej (4 października), odpowiadając na pytania radnych w tej sprawie.

Ponad 11 mln zł dofinansowania na ten projekt, to pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (z Funduszu Spójności).

Dotację tę przyznano Wieliczce jeszcze latem ubiegłego roku; zakładano wtedy, że przedsięwzięcie ruszy na przełomie 2022 i 2023 roku. Jednak związane z dofinansowaniem różnego typu procedury, których finałem będzie podpisanie umowy pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminą Wieliczka, wciąż są w toku.

W ramach Funduszu Spójności Wieliczka planuje zakupić trzy duże autobusy elektryczne (12-metrowe) i trzy średnie (9-metrowe), a także dwie stacje do ładowania tych pojazdów. Urządzenie do doraźnego ładowania – takie samo jak stacje znajdujące się w rejonie Dworca Głównego w Krakowie – stanie przy dworcu autobusowym w Wieliczce, natomiast stacja do ładowania tzw. powolnego zostanie zamontowana na terenie bazy autobusowej przy ul. Jedynaka w Wieliczce.

Wartość całkowita przedsięwzięcia jest szacowana na 23 mln zł, z czego ok. 60 proc. pokryje unijne dofinansowanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektryczne autobusy pojawią się w Wieliczce w 2024 roku.

Wieliczka ma obecnie 12 autobusów – nowoczesnych, niskopodłogowych, spełniających normy spalin EURO 6 – które obsługują miasto i gminę. To 10 solarisów (osiem 12-metrowych i dwa 9-metrowe) oraz dwa pojazdy Iveco Urby (klasy mini). Zakupiono je w okresie jesień 2018 – lato 2019 za w sumie 16 mln zł. Część tej kwoty pokryła dotacja unijna (z puli na zintegrowane inwestycje terytorialne), a pozostałe pieniądze wyłożyła gmina.

Jolanta Białek ECHO WIELICZKI

Jeden komentarz do “Wieliczka kupi autobusy elektryczne za miliony złotych. Za chwilę przetarg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *