ROK 2023 W OBIEKTYWIE

Zapraszamy na tradycyjne podsumowanie minionego 2023 roku.

Zmiany w siatce połączeń Autobusowe Linie Dowozowe Kolei Małopolskich od stycznia

1 STYCZNIA 👇👇

⏺Linia D1 zmieniła numer na ➡ A6.

⏺Linia A8 przestała obsługiwać miejscowośc Grajów. W zamian zostaje obsłużona przez A6, A17.

Zmiana ta wynika z braku możliwości obsługi dotychczasowej trasy pełnowymiarowymi autobusami.

⏺Linia A9

Linia została skierowana nową trasą między Dobrą a Limanową przez Tymbark. Oferta rozkładowa zostanie wzbogacona o dodatkowe kursy w weekendy.

⏺Wydłużona zostaje A17 do Wieliczki. W Wieliczce kursy będą skomunikowane z pociągami SKA1 z i do Krakowa, co umożliwi dogodną przesiadkę. Dzięki wydłużeniu linii połączenia uzyskają mieszkańcy aż 7 nieobsługiwanych dotąd miejscowości.

A17 Wieliczka Centrum Dworzec – Biskupice – Grajów – Winiary – Dobczyce – Szczyrzyc Szpital

Zmiana przystanku Grabówki Pętla w kierunku Borku Fałęckiego

Od dnia 9.01.2023 r. (poniedziałek) zostały wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu przystanków Grabówki Pętla dla linii 214 i 254:

przystanek końcowo-początkowy dla kursów linii 214 i 254 wykonywanych do Grabówek Pętli oraz przelotowy linii 214 w kierunku Podstolic Centrum nadal zlokalizowany na pętli;

przystanek przelotowy w kierunku Borku Fałęckiego dla kursów linii 214 wykonywanych od Podstolic Centrum został przeniesiony do nowej stałej lokalizacji, na drogę prowadzącą od strony Podstolic;

został zlikwidowany (dla Komunikacji Miejskiej w Krakowie) dotychczasowy przystanek przelotowy dla linii 214 i 254 w kierunku Borku Fałęckiego, zlokalizowany na drodze powiatowej prowadzącej w kierunku Golkowic i ul. Drużbackiej.

NIE ma wspólnego przystanku o nazwie Grabówki Pętla dla wszystkich kursów linii 214 w kierunku Borku Fałęckiego (zarówno od strony Podstolic jak i rozpoczynających trasę w Grabówkach).

Jednocześnie, wszystkie kursy linii 214 i 254 rozpoczynające się na pętli Grabówki Pętla są realizowane 1 minutę później. Godziny odjazdów z innych przystanków pozostają bez zmian.

Wniosek o utworzenie infolinii oraz informowanie na bieżąco o utrudnieniach na stronie internetowej WST.

Administracja Wielickiej Informacji Komunikacyjnej działając w imieniu mieszkańców gminy Wieliczka 22.01.2023r. zwróciła się z prośbą o aktualne komunikaty dotyczące skrócenia tras przebiegów linii oraz o odwołanych kursach spowodowanymi trudnymi warunkami drogowymi, kolizji czy awarii pojazdów.

Niestety gmina ani WST nie odpowiedzieli na nasz wniosek

7. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza organizowany przez Automobilklub Krakowski odbędzie się w tym roku w dniach 24-26 marca. UTRUDNIENIA w ruchu.

W czasie imprezy, na terenie Wieliczki występowały utrudnienia i tymczasowe zmiany organizacji ruchu. Były wyłączane z ruchu m.in. następujące ulice: Powstania Warszawskiego, Sikorskiego, Zamkowa, Kilińskiego, Daniłowicza, Batorego, pl. Kościuszki, Szpunara, Klaśnieńska, Dembowskiego, Moniuszki, Reymonta.

Został również ograniczony ruch autobusów na pętli autobusowej Wieliczka Centrum w związku z tym nastąpiły  tymczasowe trasy objazdowe na terenie gminy WIELICZKA.

AUTOBUS WODOROWY NA TESTACH NA LINII 304

W okresie świąt Wielkanocnych, od soboty 08.04.2023r. do poniedziałku 10.04.2023r, autobus wodorowy wyjechał na linię 304 Dworzec Główny Zachód – Wieliczka Miasto

Zmiany w siatce połączeń Autobusowe Linie Dowozowe Kolei Małopolskich

Od 1 kwietnia 2023r. uruchomiona została nowa linia dowozowa 🚌A18 na trasie Wieliczka Centrum Dworzec – Siedlec Centrum.

↗TRASA: WIELICZKA CENTRUM DWORZEC – Wieliczka Dembowskiego, Wieliczka Mickiewicza, Wieliczka Kosiby, Wieliczka Piłsudskiego, Wieliczka Asnyka, Wieliczka Gdowska, Lednica Górna, Tomaszkowice, Przebieczany – BISKUPICE – Szczygłów, Zabłocie, Zborówek, Surówki, Wiatowice, Liplas, Niegowić, Krakuszowice, Cichawa, Książnice, Siedlec – SIEDLEC CENTRUM

Autobus wykonuje 7 par kursów w dni powszednie, 4 w soboty.

🚌

Linia A16 zyskała dodatkowe 4 pary kursów w dni powszednie (łącznie 10 par), 1 w soboty (łącznie 5 par), 1 w niedziele i święta (łącznie 4 pary)

Zakończenie przebudowy ul. Jedynaka – autobusy wracają na stałe trasy.

1 czerwca 2023r. linie J1, S1 wróciły na swoje stałe trasy przez ul. Jedynaka.

Innowacyjny ekotransport – konferencja w Wieliczce🍀🍀🚌🚈

15 czerwca w Turówka Hotel & Spa w Wieliczce, podyskutowano o innowacjach w zrównoważonym transporcie. W konferencji można było wziąć udział stacjonarnie lub online. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
wicemarszałek Józef Gawron
Łukasz Franek – Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie
Dawid Kmiecik – przedsiębiorca, ekspert w segmencie Clean-Tech i elektromobilności
Waldemar Konietzka – Członek zarządu MAN Trucks sp. z o.o.
Tomasz Pałasiński – Dyrektor oddziału GDDKiA w Krakowie
Tomasz Warchoł – Prezes zarządu Koleje Małopolskie sp. z o.o.
Krzysztof Król – Letus Capital S.A., manager public relations projektu IFO
Justyna Zając-Wysocka – Przewodnicząca zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
Stefan Życzkowski – Założyciel i wieloletni Prezes zarządu ASTOR sp. z o.o.

Przywrócenie ruchu na drodze gminnej 560907K w Grajowie

Linie D2, A17 w dniu 12 czerwca wróciły na stałę trasy.

„Scania śladem ALD” 

8 lipca 2023r. miłośnicy komunikacji miejskiej zorganizowali w naszej miejscowości imprezę integracyjna (komunikacyjną) autobusem Scania Omnilink, która niedawno została wycofana z ALD (własnością firmy przewozowej Michalus).😍😍🚍

Wieliczka szuka przewoźnika do obsługi NOWYCH linii autobusowych

Wielicka Spółka Transportowa w dniu 18.07.2023r. ogłosiła przetarg na Świadczenie usługi wynajmu autobusów wraz z kierowcami na rzecz Wielickiej Spółki Transportowej Sp. z o.o. celem zapewnienia obsługi linii C1, K1 i P1.

Celem zamówienia jest zapewnienie obsługi linii C1, K1 i P1. Umowa z wykonawcą ma obowiązywać od 1 września do końca roku.

LINIE DO OBSŁUGI W ramach przyszłej umowy, wybrany przewoźnik będzie obsługiwał następujące linie komunikacyjne:

C1: Wieliczka Centrum – Biskupice OSP

K1: Wieliczka Centrum – Koźmice Wielkie Szkoła

P1: Wieliczka Miasto – Podstolice Centrum

Od 1 sierpnia nowy bilet metropolitalny, małopolski bilet zintegrowany

Nowe bilety w ofercie. Na tramwaj, autobus i pociągi: BILET METROPOLITALNY, MAŁOPOLSKI BILET ZINTEGROWANY😍🚌🚟🚂💲

Stawki za nowy bilet metropolitalny:

↗️159 zł: metropolitalny – strefa I

↗️109 zł: metropolitalny – strefa II

↗️109 zł: metropolitalny – strefa III

↗️169 zł: metropolitalny – strefa I+II

↗️169 zł: metropolitalny – strefa II+ III

↗️199 zł: metropolitalny – strefa I+II+III

📢Bilet metropolitalny to bilet miesięczny pozwalający na podróżowanie pojazdami KMK takimi jak tramwaj czy autobus w ramach transportu organizowanego przez Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Dodatkowo bilet ten uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w wyznaczonej strefie taryfowej rozkładowymi pociągami organizowanymi przez województwo małopolskie (Koleje Małopolskie (KMŁ), POLREGIO, Koleje Śląskie), a także autobusami organizowanymi przez województwo małopolskie (ALD) i gminy takie jak Wieliczka (system Wielickiej Komunikacji Miejskiej – WST), Michałowice, Niepołomice, Skawina, Wielka Wieś i Zielonki.

Przykładowo posiadając bilet metropolitalny na strefę I+II możemy przemieścić się zielonymi autobusami WST Wielickiej Komunikacji Miejskiej do Wieliczka Centrum Dworzec, następnie przejechać koleją do Dworca Kraków Główny i przyjechać linią tramwajową lub autobusową organizowaną przez ZTP do wybranego celu podróży.

Koleje Małopolskie Testują Przeguby na trasach ALD

8 sierpnia mieliśmy okazję przejechać się autobusem MERCEDES-BENZ O 530 G Citaro CNG. Odbył się próbny przejazd ulicami Wieliczki włącznie z wjazdem na pętlę Wieliczka Miasto i Wieliczka Centrum. Przegub bez problemu zmieścił się się na „za ciasnej” dla MPK pętli, czy na zakrętach pod UMiG Wieliczka.

Na podstawie wyników testów organizator przewozów – Marszałek Województwa Małopolskiego, zadecyduje o skierowaniu autobusów przegubowych do obsługi linii A1. W przyszłości być może na pozostałe linie dowozowe.

Nowe linie gminne od 1 września 2023r.

😍Wielicka Komunikacja Miejska rozszerzyła się o trzy nowe połączenia autobusowe. Od 1 września 2023r. funkcjonują linie:

🚌C1 Wieliczka Centrum – Chorągwica Centrum – Biskupice OSP

🚌K1 Wieliczka Centrum – Koźmice Małe – Koźmice Wielkie Szkoła

🚌P1 Wieliczka Miasto – Krzyszkowice – Podstolice Centrum

ℹNa ww. liniach kursują autobusy IVECO Crossway firmy przewozowej Michalus (podwykonawca wybrany z przetargu). 🥰

Od 2 października linia 301 obsługiwana przez przegubowiec.

Od 2 października linia 301 między Krakowem a Wieliczką jest obsługiwana w tygodniu przez autobusy przegubowe.

Autobusy elektryczne obsługują wszystkie kursy linii 304 do Wieliczki Miasto

Od dnia 14.10.2023 r. (sobota) nastąpiły zmiany w rozmieszczeniu linii autobusowych na przystanku Dworzec Główny Zachód:

stanowisko Dworzec Główny Zachód 07, znajdujące się na ul. Pawiej, jest obsługiwane linia 3️⃣0️⃣4️⃣

Autobusy elektryczne obsługują wszystkie kursy linii 3️⃣0️⃣4️⃣🚎 Dworzec Główny Zachód – Wieliczka Miasto, zarówno w dzień powszedni jak i weekendy.

Bezpłatna komunikacja w dniu wyborów.

W Mieście i Gminie Wieliczka na wniosek Burmistrza Artura Kozioła wprowadzono bezpłatna komunikacja miejska (zielone autobusy) w dniu 15 października 2023 r. /niedziela/ podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP.

Wszystkich Świętych 2023

W dniu 01.11.2023r. Jak co roku w okresie wszystkich świętych uruchomiona została specjalna linia cmentarna 804

TRASA: Cmentarz Prądnik Czerwony – Powstańców – Strzelców – Lublańska – Młyńska – Pilotów – Olszyny – Brodowicza – Al. Powstania Warszawskiego – Kotlarska – Klimeckiego – Powstańców Wielkopolskich – Wielicka – CMENTARZ PODGÓRSKI – Wielicka – Bieżanowska – CMENTARZ PROKOCIM – Bieżanowska – Barbary – Heleny – CMENTARZ BIEŻANÓW – Mała Góra – Wielicka – Wieliczka: Krakowska – Narutowicza – WIELICZKA CMENTARZ – Piłsudskiego – Wieliczka Miasto

Przywrócenie częstotliwości kursowania pociągu SKA1 do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Zakończenie „Prac na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice

 W dniu 10 grudnia 2023 r. wszedł w życie nowy roczny rozkład jazdy 2023/24.

Wraz z  zakończeniem „Prac na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice i wejściem w życie rocznego rozkładu jazdy 2023/24 dla zapewnienia stałej częstotliwości kursowania linii w ciągu dnia została uzupełniona oferta w ramach połączeń SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *