Jest ogromna szansa na autobus dla osiedla Bogucice.

W środę (16 czerwca) odbył się przejazd techniczny 12-metrowego autobusu MPK przez osiedle Bogucice – ulicami Wygody i Czarnochowską. Próba pokazała, że nie ma przeszkód, by trasą tą kursowały pojazdy komunikacji aglomeracyjnej. Oznacza to, że Bogucice wreszcie dostaną – prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy – połączenie MPK, o które mieszkańcy apelują od niemal 15 lat.

O problemie pisaliśmy wielokrotnie. Społeczność osiedla położonego na granicy Wieliczki i Krakowa na brak komunikacji aglomeracyjnej skarży się gremialnie. I choć w minionych latach mowa była nie o uruchomieniu nowej linii, ale o przedłużeniu do Bogucic trasy autobusu nr 133, który kończy teraz kurs w Bieżanowie (przystanek Bieżanów – Potrzask), sprawa pozostawała nierozwiązana od 2007 roku.

Wydłużenie do Bogucic trasy „133” nadal nie wchodzi w grę, ale wszystko wskazuje na to, że przez osiedle pojedzie nowa linia MPK łącząca Wieliczkę z Krakowem. Jej uruchomienie zaproponowała w połowie maja 2021 roku Wieliczka – po kolejnych apelach mieszkańców o „MPK dla Bogucic” – a krakowski Zarząd Transportu Publicznego odniósł się przychylnie do tego projektu.

Środowy przejazd techniczny „bogucickiego” autobusu odbył się na trasie: Bieżanów – Potrzask – ulica Wygody – ulica Czarnochowska – ulica Goliana – ulica Powstania Warszawskiego – przystanek „Wieliczka Centrum” (plac postojowy przy ul. Dembowskiego, przy stacji PKP Wieliczka – Rynek Kopalnia”.

– Okazało się, że na trasie przez Wieliczkę nie ma przeszkód dla przejazdu autobusu. Natomiast Kraków musi przeanalizować kilka kwestii po swojej stronie, m.in. do której pętli może kursować nowa linia, by pasażerowie mogli przesiadać się tam na tramwaj. Tu rozważanych jest kilka rozwiązań, m.in. dojazd do pętli Nowy Bieżanów lub Mały Płaszów. Więcej informacji pojawi się spotkaniu zaplanowanym na wtorek (22 czerwca) w Zarządzie Transportu Publicznego w Krakowie – mówi nam wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa.

Z kolei Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce, który uczestniczył w przejeździe technicznym autobusu „dla Bogucic” powiedział nam, że ZTP zdeklarował, że do końca czerwca prześle Wieliczce proponowany rozkład jazdy nowej linii, szacunki dotyczące kosztów jej funkcjonowania (fundusze te wyłożą Wieliczka i Kraków, każdy zapłaci za przejazd autobusu po swoim terenie) oraz inne dokumenty związane z tym projektem.

– Z wstępnych informacji wynika, że nowy autobus mógłby kursować z podobną częstotliwością jak linia 244 (Wieliczka Miasto – osiedle Krzyszkowice – Borek Fałęcki), a jego uruchomienie może nastąpić szybko – mówi Krzysztof Kałuża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *