Przegubowy wodorowy autobus na linii 301

Na zajezdnię autobusową Płaszów przy MPK SA w Krakowie przyjechał autobus zasilany wodorem marki Solaris Hydrogen U18, który przez najbliższe dwa miesiące będzie woził pasażerów na regularnych liniach.

Niskopodłogowy autobus przegubowy, miał swoją premierę w 2022 roku. Podobnie jak w przypadku krótszej wersji, (testowanej w Krakowie)  również w tym pojeździe głównym źródłem energii jest wodór. Wszystkie pojazdy są całkowicie bezemisyjne, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Oczywiście pojazdy są dostosowane do przewozu osób poruszających się na wózkach. Posiadają klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej.

Do tankowania wodoru w MPK SA w Krakowie służy mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Przypomnijmy, że jest to pierwsza mobilna stacja do tankowania wodoru w Polsce.

Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana Stacja Obsługi Autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.

Przegubowy wodorowy autobus wyjechał na linie 301 29.02.2024r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *