AKTUALIZACJA: Linia 2️⃣8️⃣4️⃣ jednak do Nowego Bieżanowa.

Przez wielickie osiedle Bogucice, którego mieszkańcy walczyli o autobus od 15 lat, pojedzie nowa linia MPK, prawdopodobnie o numerze 284. Autobus będzie kursował na trasie Wieliczka Centrum – Bogucice – P&R Nowy Bieżanów. Połączenie ma zostać uruchomione jesienią 2021 roku. Liczba kursów nowej linii jest jeszcze przedmiotem negocjacji.

Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zaproponował następującą trasę dla nowego autobusu: Wieliczka Centrum (parking przy stacji PKP Wieliczka – Rynek – Kopalnia) – Dembowskiego – Powstania Warszawskiego – Goliana – Czarnochowska – Wygoda – Potrzask/Kraków – Pruszyńskiego – Popiełuszki – Bieżanowska – Mała Góra – Ćwiklińskiej – P&R Bieżanów.

Pismo w tej sprawie dotarło do wielickiego magistratu w ostatnich dniach. Jak mówi wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa, miasto zgodzi się na proponowaną trasę nowej linii po Krakowie.

Wydaje się, że taka trasa jest na dziś jedyną możliwą, bo w przypadku kursów na P&R Mały Płaszów, co także było rozważane autobus może mieć kłopoty techniczne z przejazdem w rejonie ulic Sucharskiego - Półłanki. Dlatego do trasy nie mamy zastrzeżeń, będziemy natomiast jeszcze rozmawiać z Krakowem o większej częstotliwości kursów nowego autobusu niż proponowane teraz – co 70 minut – powiedział nam Piotr Krupa.

W piśmie z ZTP w Krakowie określono także koszty jakie poniesie gmina Wieliczka z tytułu uruchomienia nowej linii MPK. Za okres wrzesień – grudzień 2021 roku ma być to 120 tys. zł.

Wieliczka musi także wykonać stosunkowo niewielkie prace drogowe na trasie przejazdu autobusu przez osiedle Bogucice.

– Chodzi przede wszystkim o wyznaczenie nowego autobusowego przystanku w rejonie ulic Zbożowej i Wygody. Rozpoczęliśmy już związane z tym procedury – zapewnia Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce.

O problemie pisaliśmy wielokrotnie. Społeczność osiedla Bogucice położonego na granicy Wieliczki i Krakowa na brak komunikacji aglomeracyjnej skarży się gremialnie. W minionych latach, od 2007 roku, starano się bezskutecznie o wydłużenie tu trasy autobusu nr 133, który kończy teraz kurs na przystanku Bieżanów – Potrzask. W końcu w maju tego roku – po kolejnych apelach mieszkańców o „MPK dla Bogucic” – Wieliczka zaproponowała uruchomienie przez ten rejon nowego połączenia, a krakowski ZTP odniósł się przychylnie do tego projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *