Cennik biletów WST.
Zmiany są dosyć bulwersujące. Likwidacja biletów 15min oraz metropolitalnego. (Brak możliwośći przesiadki na inną linie/ nie umożliwia przejazdu krótkiego odcinka). Tanszy koszt przejazdu jednego przystanku u prywatnego przewoznika wynosi około 3zł. W Krakowskiej Komunikacji Miejskiej 4zł (20min) od 2 marca (15min) z ulgą 2zł. Co wybierze pasażer? Łatwo sie domyśleć
Ostatnią alternatywą pozostaje iść pieszo.
Nie wprowadzono taryfy odcinkowej.
Brak bezpłatnych przejazdów dla dzieci.
Bezpłatne przejazdy w KMK.
Wycofanie honorowania metropolitalnego może skutkować odpływem pasażerów na rzecz MLD/KMK .
Obecnie 169zł /od 2 marca 2026r. bilet metropolitalny wyniesie 204zł (I+II) z KMK/MLD, gminnymi przewozami: SKAWINA, MICHAŁOWICE, NIEPOŁOMICE, ZIELONKI, WIELKA WIEŚ (z wyłączniem tylko Wieliczki), pociagami KMŁ, KŚ, POLREGIO.
Doliczając bilet ze zniżką mieszkańca+ 60zł (WST) po zmianach marcowych = 264zł.
Gmina Wieliczka jako pierwsza wycofuje się z jego honorowania.
Partycypacja w zyskach z tego biletu powinna być od samego początku. Podwyżki biletu metropolitlanego nie są konsultowane z obwarzankiem krakowskim. Straty nie powinny być ponoszone kosztem mieszkanców płacacych podatki. Bilet koniecznie powinien powrócić w nowym kształcie, także w formie papierowym jednorazowym/czasowym.
Skutki odczują:
– uczniowie
-pracujący w KRK.
Minusy:
– brak integracji taryfowej
-większe korki
-więcej dopłat
Plusy:
– wprowadzenie zniżki mieszkańca.
Na komisji budżetu podczas dyskusji nad projektem tej uchwały radni otrzymali listę – cennik biletów ulgowych.
foto: Robert Skowronek. – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce

